+48 572 00 10 10

Czynne całą dobę

Skutki alkoholizmu

Porozmawiajmy o dogodnej dla Ciebie porze.
NIEZOBOWIĄZUJĄCA ROZMOWA – UMÓW SIĘ TERAZ

Ciężko jest oszacować rzeczywiste skutki nadużywania alkoholu. Alkoholizm jest chorobą trwającą latami, a przez ten czas organizm jest wyniszczany przez substancję psychoaktywną

Poza skutkami fizycznymi niesie za sobą również społeczne oraz psychiczne. Są z tym związane tragedie rodzinne, problemy w środowisku zawodowym, dochodzi do przemocy, zaniedbań, demoralizacji czy też ubóstwa. Spożywanie alkoholu niszczy zdolność do sprawowania kontroli zewnętrznej.

Do skutków alkoholizmu zaliczają się poważne problemy zdrowotne, z którymi zmagają się osoby uzależnione. Nadużywanie alkoholu jest przyczyną chorób układu krążenia, takich jak:

  • niemiarowość lub zaburzenia rytmu serca,
  • nadciśnienie tętnicze czy zmiany zwyrodnieniowe włókien mięśnia sercowego.

Skutki działania alkoholu są także bardzo widoczne w układzie nerwowym. Alkoholicy mogą mieć zapalenie wielonerwowe, zaburzenia zapamiętywania, utraty przytomności, drżenie lub napady drgawkowe. Kolejnym skutkiem alkoholizmu są zmiany w układzie pokarmowym, przejawiające się następującymi chorobami:

  • nadżerki,
  • wybroczyny,
  • przewlekłe stany zapalne przełyku, żołądka, błony śluzowej,
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • marskość wątroby czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Alkohol jest odpowiedzialny za powstawanie wielu rodzajów nowotworów. Skutkiem alkoholizmu jest także współuzależnienie od alkoholu, które jest zespołem zachowań oraz cech, będących reakcjami na picie bliskiej osoby, mające charakter przystosowawczy. Alkohol towarzyszy wypadkom drogowym, napadom, kradzieżom oraz aktom przemocy. Dodatkowo wpływa także na zdolność seksualną, w małych dawkach może redukować stres i dodawać odwagi, a przy tym zwiększa popęd seksualny. Jednakże przewlekłe nadużywanie alkoholu prowadzi do osłabienia wydolności seksualnej. U uzależnionych od alkoholu kobiet obniżona jest płodność oraz szybciej pojawia się menopauza, a z kolei u mężczyzn alkohol może doprowadzić do impotencji, opóźnienia płodności czy zaburzeń wzwodu. Utrata kontroli osoby uzależnionej nad własnym życiem jest przyczyną rezygnacji ze świadomego oraz racjonalnego podejmowania decyzji.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z profesjonalnego leczenia alkoholizmu w Prywatnym Ośrodku Dobra Decyzja.

Porozmawiajmy o dogodnej dla Ciebie porze.
NIEZOBOWIĄZUJĄCA ROZMOWA – UMÓW SIĘ TERAZ