+48 572 00 10 10

Czynne całą dobę

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Porozmawiajmy o dogodnej dla Ciebie porze.
NIEZOBOWIĄZUJĄCA ROZMOWA – UMÓW SIĘ TERAZ
Rozmowa z alkoholikiem to prawdziwe wyzwanie dla jego najbliższych. Osoba dotknięta alkoholizmem mówi oraz robi rzeczy w trakcie nałogowego picia, których nie jest do końca świadoma.

Często następnego dnia, ze względu na luki w pamięci, nie ma pojęcia co się zdarzyło i jak bardzo dotkliwe oraz krzywdzące było jej zachowanie. Przy rozmowach z osobą dotkniętą tym nałogiem należy nabrać dystansu, nie pozwalać się terroryzować ani też przekonywać do nierealistycznych obietnic, które są składane pod wpływem alkoholu. Oczywiście jest to bardzo trudne zadanie, jednakże płacz, krzyk, groźby czy reagowanie złością w takiej sytuacji nie przyniesie żadnego pozytywnego rezultatu.

Osoby bliskie alkoholikowi chcąc przemówić tej osobie do rozsądku, starają się używać coraz mocniejszych słów, aby nim poruszyć i zmotywować do działania, lecz wychodzi z tego bezpośredni atak. Uzależniony od alkoholu odpiera go oraz zamyka się na wszelkie komentarze z otoczenia. Natomiast w sytuacji, gdy alkoholik w żaden sposób nie reaguje, zaprzecza problemowi i zbywa, to u najbliższych jeszcze bardziej kumuluje się złość oraz wzmagają się agresywne komunikaty, a koło się zapętla.

Rozmawiając z alkoholikiem należy pamiętać jednak, że pije ponieważ często w ten sposób chce nam zrobić na złość. Stara się zatopić swoje problemy w alkoholu i cierpi, choć patrząc na to z boku można tego nie dostrzec. Powinno się usiąść oraz na spokojnie porozmawiać przedstawiając wszelkie fakty oraz uczucia z tym związane. Należy wspólnie znaleźć właściwy sposób na rozwiązanie problemu alkoholowego.

Warto w takiej sytuacji zwrócić się z prośbą o specjalistyczną pomoc do ośrodka leczenia uzależnień. W naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień Dobra Decyzja w Rewie wspieramy osoby chcące zwalczyć nałóg alkoholowy. Leczenia uzależnienia alkoholowego jest przeprowadzane poprzez zastosowanie programu terapeutycznego, który jest oparty o indywidualne potrzeby osoby uzależnionej oraz problemy, z jakimi się zmaga. Zachęcamy do skorzystania z fachowej pomocy oferowanej przez nasz ośrodek. Jest to szansa na życie bez nałogu.

Porozmawiajmy o dogodnej dla Ciebie porze.
NIEZOBOWIĄZUJĄCA ROZMOWA – UMÓW SIĘ TERAZ