W celu pomocy osobie uzależnionej od alkoholu należy przede wszystkim zaakceptować oraz pogodzić się z tym, iż jest ona alkoholikiem, a choroba, na którą cierpi jest przewlekła. Trzeba podejść do alkoholizmu, jak do każdej innej choroby oraz wierzyć, iż jest możliwy powrót do zdrowia. Nie ma większego sensu w prowadzeniu z alkoholikiem kłótni, kiedy jest on pod wpływem alkoholu. Nie należy traktować go jak dziecko i wygłaszać kazań czy robić mu wykładów. Nawet przyjmowanie obietnic czy ich wymuszanie, gdy jest on pod wpływem alkoholu nic nie da, ponieważ na trzeźwo nie będzie nic pamiętał.
Należy przekazywać mu jedynie suche fakty, co zrobił, jak się zachowywał. Nie zacierając śladów oraz nie sprzątając po nim może spowodować, iż zastanowi się nad swoim postępowaniem. Często popełnianym błędem jest także wypowiadanie pod adresem osoby uzależnionej od alkoholu gróźb, których jest się w stanie spełnić. Szybko zda sobie z tego sprawę, a w efekcie będzie się zwracał z mniejszym szacunkiem. Nie jest wskazane szantażowanie alkoholika, gdyż negatywne informacje wpływają na powiększanie poczucia winy, czego konsekwencją jest pogłębianie się nałogu.
Kolejną istotną kwestią jest powstrzymanie się od kontrolowania osoby nałogowo spożywającej alkohol, gdyż jest to niemożliwe. Takie postępowanie prowadzi do ukrywania alkoholu oraz coraz częstszych kłamstw. Oczywiście nie można również nigdy spożywać alkoholu razem z taką osobą. Najlepiej uświadomić go, iż ma problem z alkoholem i zaproponować leczenie w specjalnym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień, takim jak Dobra Decyzja w Stegnie. Pomagamy wszystkim osobom, chcącym wyleczyć się z uciążliwego nałogu alkoholowego.