+48 572 00 10 10

Czynne całą dobę

Porozmawiajmy o dogodnej dla Ciebie porze.
NIEZOBOWIĄZUJĄCA ROZMOWA – UMÓW SIĘ TERAZ

Jedną z zasadniczych cech uzależnienia od alkoholu jest jego progresywność. Objawy tej choroby z biegiem czasu w znacznym stopniu pogłębiają się. Wyróżnia się cztery fazy uzależnienia od alkoholu, przy czym każda z faz objawia się konkretnym typem zachowań.

Określenie oraz dokładne przeanalizowanie ich pozwala na podjęcie właściwego rodzaju leczenia. Należy pamiętać, iż szybsze rozpoznanie problemu alkoholowego, a także zastosowanie terapii, zawsze przynosi lepsze efekty. Jest mniejszy poziom uzależnienia psychicznego, jak i fizycznego, a dodatkowo organizm nie jest aż tak bardzo wyniszczony.

Pierwszą fazą uzależnienia od alkoholu jest faza wstępna, która jest także nazywana jako faza towarzysząca. Na tym etapie alkohol ma głównie charakter towarzyski, a pijąca osoba widzi w alkoholu źródło przyjemności oraz korzyści, takich jak rozluźnienie czy wyższa samoocena. Faza ostrzegawcza pojawia się w momencie, gdy z biegiem czasu spożywanie alkoholu ma na celu uśmierzanie przykrych stanów emocjonalnych. Taka osoba coraz częściej odczuwa potrzebę sięgania po alkohol. Alkohol staje się metodą na oderwanie się od zmartwień oraz rzeczywistości. Zaczyna także stopniowo wzrastać tolerancja organizmu na alkohol. W tej fazie pojawia się szereg objawów, które wskazują na dalszy rozwój choroby alkoholowej. Do najważniejszych z nich zalicza się ukrywanie picia, zaburzenia pamięci, szukanie okazji do picia czy spożywanie alkoholu w samotności. Trzecia faza to faza krytyczna, w której ma miejsce pełna utrata kontroli nad długością spożywania alkoholu oraz jego ilością. Osoba uzależniona ma ogromne trudności w powstrzymaniu się od spożywania alkoholu, picie zaczyna przekraczać tzw. rozsądne granice. Alkohol jest spożywany do osiągnięcia stanu całkowitego upojenia. Natomiast dłuższa abstynencja jest powodem poddenerwowania oraz rozdrażnienia. Ostatnim etapem jest faza chroniczna, która przejawia się długotrwałymi okresami picia, sięganiem po alkohole niekonsumpcyjne, psychozami alkoholowymi, skrajnym wyczerpaniem organizmu oraz poważnymi chorobami alkoholowymi. Alkohol staje się nadrzędną wartością w życiu osoby uzależnionej.

Najlepszym rozwiązaniem na wyleczenie się z choroby alkoholowej jest skorzystanie z specjalistycznego leczenia alkoholizmu w Prywatnym Ośrodku Dobra Decyzja.

Porozmawiajmy o dogodnej dla Ciebie porze.
NIEZOBOWIĄZUJĄCA ROZMOWA – UMÓW SIĘ TERAZ